Aktualności
[26.10.19] „Moniuszko 200.” – koncert Książęcej Orkiestry Symfonicznej z Brzegu pod batutą Marka Kudry
- 18/09/2019
- Dodane przez: Brzeskie Centrum Kultury
- Kategoria: Aktualności Orkiestra
Brzeskie Centrum Kultury i Książęca Orkiestra Symfoniczna w związku z przypadającą w 2019 roku 200. rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki oraz Uchwałą Sejmu RP z dn. 20.07.2018 r. w sprawie ustanowienia roku 2019 rokiem Stanisława Moniuszki, serdecznie zapraszają na koncert:
„Moniuszko 200.”
SOBOTA, 26.10.2019 – godz. 19:30
Kościół Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu
wstęp wolny
Koncert odbędzie się pod honorowym patronatem Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka
Występują:
- Książęca Orkiestra Symfoniczna z Brzegu pod batutą Marka KUDRY
- Chór im. św. Maksymiliana z parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu
- Soliści: Bartosz NOWAK (tenor), Michał ZIEMAK (bas)
Program koncertu:
- Uwertura do opery „Halka”,
- Aria „Ten zegar stary” z opery „Straszny Dwór”,
- Aria „Cisza dookoła” z opery „Straszny Dwór”,
- „Mazur” z opery „Straszny Dwór”,
- „Szumią jodły na gór szczycie” z opery „Halka”,
- „O mościwi mi panowie” z opery „Halka”,
- „Mazur” z opery „Halka”,
- Intrada ze „Strasznego Dworu”,
- Chór rycerzy z opery „Straszny Dwór”,
- „Modlitwa o pokój” Norberta Blachy.
O ROKU MONIUSZKOWSKIM
W 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej. Dorobek kompozytorski Stanisława Moniuszki, składający się z oper, pieśni, kantat, utworów religijnych, symfonicznych, kameralnych i solowych, a także operetek, baletów i muzyki do dramatów, imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej. Jego twórczość operowa i pieśniarska stanowi trzon polskiego repertuaru wokalnego i niejednokrotnie jest osią zainteresowań artystycznych najwybitniejszych polskich śpiewaków.
Był twórcą „Śpiewnika domowego” obejmującego ponad 200 pieśni. Określenie „domowy” miało głębsze znaczenie, aby uniknąć rosyjskiej cenzury, w zawoalowany sposób, podkreślało narodowy charakter zawartych w śpiewniku pieśni. Kompozytor w swej twórczości chętnie sięgał do elementów folkloru i ludowych obyczajów. Nadawanie utworom lokalnego kolorytu poprzez odwoływanie się w nich do tradycji i muzyki ludowej wpłynęło na popularność zakładanych ówcześnie tzw. szkół narodowych, czyli grup kompozytorów jednej narodowości tworzących muzykę opartą na elementach własnej kultury – tradycyjnych melodiach, rytmach tańców narodowych i z tekstem w języku ojczystym.
Stanisław Moniuszko był wzorem patrioty i – jak pisał w 1921 roku badacz jego twórczości Zdzisław Jachimecki – „krew z krwi i kość z kości Polakiem”. Utwory kompozytora, jego wielkie opery takie jak „Halka” i „Straszny dwór”, dotykające sedna idiomu polskości – zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej – do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości. Był jednym z założycieli Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego – organizacji, której roli w rozwoju polskiej kultury muzycznej nie sposób przecenić, a która dziś nosi imię tego wyjątkowego artysty. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu twórczości kompozytora, oddając hołd tej wybitnej postaci, ustanawia rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. (źródło: https://moniuszko200.pl/pl/uchwala-sejmu-3048)
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!